ABC ubytováníABC ubytování cestování
Mapa CR

Ubytování pro seniory - pobyty pro seniory

V katalogu ubytování pro seniory najdete penziony a hotely, které jsou přizpůsobeny pro ubytování klientů vyššího věku. Některé z nich nabízí speciální balíčky (lázeňské pobyty pro seniory, víkednové pobyty pro seniory, rekondiční a ozdravné pobyty pro seniory). Hledáte zajímavý dárek pro své rodiče nebo prarodiče? Darujte jim pobyt, během kterého si odpočinou a který jim přinese nový elán do života. Pobyty pro seniory jsou připravovány velice pečlivě s přihlédnutím k vyššímu věku hostů.

region: jižní Morava Jihomoravský kraj
area: Podluží
web: www.vinarstvimalanik.cz
e-mail: info@vinarstvimalanik.cz
mobil: +420 723 330 082
price per person and day from: 400 Kč
code: CZ-605
  Insert into selection

Reservation & Show detail

V obci Mikulčice v jedné ze 4 sklepních uliček Těšické búdy Vás přivítá Penzion ve vinařství Maláník – Osička (pobyty s degustací vín Podluží a okolí).

Obec Mikulčice se nachází v samém centru slováckého regionu Podluží a obepíná ji krásné prostředí vinic, sadů a lužních lesů. Místo je ideální k poznávání krás jižní Moravy, místních zvyků, vinařských tradic a kulturních památek (ubytování pro turisty Podluží a okolí). Oblast je vhodná pro cykloturistiku a turistiku a je charakteristická množstvím folklorních a vinařských akcí (dovolená pro cyklisty Podluží a okolí).

region: jižní Morava Jihomoravský kraj
area: Podluží
web: www.cicinatvrdonice.cz/
e-mail: recepce@cicinatvrdonice.cz
mobil: +420 770 175 871
price per person and day from: 750 Kč
code: CZ-755
  Insert into selection

Reservation & Show detail
Pension Čičina, Tvrdonice
 
Pension with restaurant and wine cellar
 
Pension Čičina is a traditional and cozy guesthouse with a nice environment, located in a recreation area called Podluží near the border of Austria and Slovakia in the village Tvrdonice wine tradition (accommodation with a wine cellar South Moravia). It even has its own restaurant with a capacity of 90 seats and a wine cellar with a capacity of 45 persons, where you can enjoy great Moravian dishes and excellent wines of your choice (romantic accommodation Lednice-Valtice area). They provide not only quality accommodation but also wine tasting (wine tasting Podluží wine cellars). You can order either half or full board.
 
Tvrdonice is a folklore center of Podluží, a distinct sub-region of the Slovácko ethnographic region. The village lies on the edge of a high river terrace at an altitude of 176 m above sea level, above the current floodplain of the rivers Kyjovka and Moravia (holiday with children South Moravia). A rich folklore life is preserved here. The culmination of folklore events in the region is the ethnographic festival Podluží (guided tasting of the Lednice-Valtice area). They always take place on the first weekend of June and attract thousands of visitors and lovers of Podluží folklore year after year.
(accommodation with restaurant Podluží).

The guesthouse is located in the beautiful grounds of the natural amphitheater where these celebrations take place (group stays in the cellar Lednice-Valtice area). It is a popular place for lovers of music, dance, quality food, traditional folk crafts, and also for wine lovers (wine cellar with accommodation in South Moravia).
 
Ašsko Beskydy - ZK Bílé Karpaty Brno-venkov Českomoravská vrchovina Český Krumlov Český ráj Františkovy Lázně a okolí Hluboká nad Vltavou Jeseníky - OLK Jizerské hory Karlovy Vary a okolí Klatovy a okolí Krkonoše - KHK Krkonoše - LBK Lednicko-valtický areál Lipno Louny NP České Švýcarsko Orlické hory Pálava a okolí Podblanicko Poděbrady a okolí Podluží Podyjí Praha a okolí Slovácko Západné Tatry Žďárské vrchy
Objects found: 2
Detail search
Personally tested objects – prices without commission
direct contacts on quartermasters
© 2004-2019   ABC - ACOMMODATION - TRAVEL, all rights reserved |  on-line: 139     rss: new action   link exchange